a

SON DAKİKA! Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19'da sabit bıraktı. TCMB'den yapılan açıklamada, "İklim koşulları kaynaklı arz yönlü etkilerin açılma etkileriyle birleşmesiyle temmuzda gıda fiyatlarında gözlenen artış enflasyondaki yükselişte belirleyici oldu." ifadesi kullanılarak, "Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir." denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’nun, politika faizini yüzde 19 düzeyinde sabit tutmaya karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği belirtildi. Bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomilerin kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilediği ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerine olumsuz yansımaları görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Ticari krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Son dönemde açılma ve ertelenmiş talebe bağlı olarak artış gösteren bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için alınan makro ihtiyati tedbirlerin yeterliliği izlenmektedir. Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir. Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.”

“Para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek”

Duyuruda, son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşullarının, bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıkların ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Uluslararası tarımsal emtia ve gıda fiyatlarındaki yüksek seviyelere ilave olarak, bazı ürünlerde iklim koşulları kaynaklı arz yönlü etkilerin açılma etkileriyle birleşmesiyle temmuz ayında gıda fiyatlarında gözlenen artışın, enflasyondaki yükselişte belirleyici olduğu vurgulanan duyuruda, “Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Duyuruda, TCMB’nin, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği vurgulanan duyuruda, “Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.” değerlendirmesi yapıldı. Duyuruda, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nin beş iş günü içinde yayımlanacağı bilgisine yer verildi.

CNN Türk canlı yayınında faiz kararını yorumlayan Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı:

“Tabi açıkçası piyasa yapıcılarının beklentisi herhangi bir düşüş olmayacağı yönündeydi. Yapılan bütün anketler düşüşü beklemiyordu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ağustos ayı itibarıyla enflasyonda aşağı eğilim olacağını belirtti.

Aşağı yönlü ivmelenme başlarsa eğer faiz indirimi söz konusu olabilecek. Merkez Bankası değişiklik yapmayacaktı ama hangi mesajları vereceği çok daha önemliydi.

Merkez Bankası’nın açıklamasında 2 net mesaj var. Biz enflasyonun üzerinde faiz vermeye devam edeceğiz diyor. Bu şu demektir, enflasyon süreci aşağı gelmediği sürece Merkez’den bir değişiklik beklememek lazım.

İkincisi özellikle küresel piyasalara da atıfta bulunuyor Merkez Bankası dikkat ederseniz. Aşılamanın geldiği boyutun pandemide olumlu etki yarattığını küresel çapta piyasaların daha iyi olacağını bunun da Türkiye’ye olumlu yansıyacağını belirtti. Geçen hafta ihracat verileri bugün sanayi verisiyle birlikte ekonominin toparlanmaya başladığını görüyoruz.

‘SIKI DURUŞUN DEVAM EDECEĞİ SÖYLENİYOR’

Sıkı duruşun bundan sonraki süreçte de devam edeceği söyleniyor. Merkez Bankası öncelikli enflasyona bakıyor daha sonra da küresel çapta ekonominin nasıl bir şekil alacağına bakıyor. Bu verilerin hepsi söylediğimiz şekilde gelmeye devam ederse, TCMB’nin ekim kasım ayları için bir enflasyonda aşağı yönlü beklenti içerisinde olduğunu gördüm. TCMB bu aylarda aşağı yönde bir tahmin görüyorsa faiz indirimi de bu aylara doğru yöneldi. Reel sektörün beklentisi de ucuz kredi, ucuz kredi için de faiz indirimi gelmesi gerekiyor.

KRİTİK ENFLASYON TAHMİNİ

Yılsonu beklentisinde enflasyon oranı yüzde 15- 16 civarına inerse eğer faiz indirimi gelmesi muhtemeldir. Çünkü bu kadar yüksek faizin düşmesi gerekiyor reel sektörün önünün açılması için, Merkez Bankası reel sektöre de piyasaya da yakışır şekilde bir müdahale edecektir diye düşünüyorum. Merkez Bankası’nın verdiği sinyaller çok önemli. Sıkı duruş sinyali mesajı piyasaları rahatlatan bir mesajdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Marketlerde yeni dönem! Tarih verildi, Depozito İade Sistemi geliyor

HIZLI YORUM YAP

r