a
  • AntalyaZ
  • Ekonomi
  • Motokuryelerle ilgili açıklamaya tepki: Başkan Çetin’in açıklaması gerçeği yansıtmıyor…

Motokuryelerle ilgili açıklamaya tepki: Başkan Çetin’in açıklaması gerçeği yansıtmıyor…

Turizm İşçileri Dayanışması, ATSO Başkanı Davut Çetin'in moto-kuryelerle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Dernek yetkilileri, "Asıl sorun 12 saate varan çalışma, sigortasız çalıştırılarak her dakika ölüm tehlikesi, sanki sokaklarda keyfi geziyormuş gibi mobbing, moto-kuryeliğin 6.000 TL bile değil daha yüksek ücretlerle yapılması gerektiğinin göstergesidir.

Turizm İşçileri Dayanışması, dün mygazete.com’da yer alan haberle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin’in, “Antalya’da 6 bin lira iş var! Ama çalıştıracak eleman yok!” açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirten Turizm İşçileri Dayanışması üyeleri, elemanların sigortasız ve her dakika ölüm tehlikesi içinde çalıştırılmak istendiğini söyledi.

Turizm İşçileri Dayanışması’ndan yapılan açıklama şu cümlelere yer verildi:

“Pandemi koşullarında yaşamaya başladığımızdan itibaren, en çok rağbet gören mesleklerin başında kuşkusuz moto-kuryelik geliyor. Kargo ve restoranların paketlerini ulaştırmak için canla başla çalışan moto-kuryelerin azlığından şikayet ediliyor. Başta Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin olmak üzere, çeşitli mecralarda yüksek maaşlara moto-kurye bulunamadığı söyleniyor. Yüksek maaştan kasıtlarının 4.000 TL ile 6.000 TL arasında olduğunu beyan ediyorlar. Gerçekte moto-kuryelerin iş beğenmeme durumu elbette yok, özellikle kendi çalıştığı sektörü kapalı olan her ehliyetli işçi bu işe yönelmişti. Normalleşmenin başlamasıyla kendi sektörlerine döndüler. Asıl sorun ise 12 saate varan çalışma, sigortasız çalıştırılarak her dakika ölüm tehlikesi, sanki sokaklarda keyfi geziyormuş gibi mobbing, moto-kuryeliğin 6.000 TL bile değil daha yüksek ücretlerle yapılması gerektiğinin göstergesidir.”

Görev tanımlarının dışında da iş yaptırılmak istendiğini belirten Turizm İşçileri Dayanışması üyeleri, “Geçtiğimiz günlerde, Kocaeli’nde 17 yaşında moto-kuryelik ile hayatını idame ettiren Muhammet Talha Karabacak’ın ve Konya’da 24 yaşında moto-kurye olan Mustafa Bakar’ın vefatlarının üstünden böyle bir açıklama ise ‘ölenlerin yerine yenisini yetiştiremiyoruz’ demekle eş değerdir! Benzer bir olayda Dürümcü Emmi isimli mekanın sahibinden yapılmıştır. “8.400 liraya garson bulamıyorum” diyen patron, gerçekte verdiği maaşın 5.000 civarında olduğu, gelen misafirlerin verdiği bahşişi maaşa dahil söylediği ise çok geçmeden ortaya çıkmıştır. Ayrıca 15 saat çalıştırdığı, 2 haftada bir izin verdiği orada çalışan eski arkadaşlarımız tarafından da teyit edilmiştir. Meselenin kökeni garsonların 8 saat üzerinden günlük ve anlık baktıkları masa sayıları ile görev tanımında belirtilenleri yapmaları, moto-kuryelerin yine 8 saat üzerinden günlük ve anlık bıraktıkları paket sayıları ile görev tanımı dışında iş yaptırılmamaları ile belirlenmesi gereken ücretlerin bile, bahsedilen rakamların üstünde olduğu gerçeğidir!” diye konuştular.

Haberlerimizi Instagram, Facebook, Twitter, Telegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Antalya Hal komisyoncuları: Asıl market zincirleri denetlensin…

HIZLI YORUM YAP

r