a
  • AntalyaZ
  • Yaşam
  • Eski kalaycı Hüseyin Özen atölyesini Kurban Bayramı öncesi köylüleri için açıyor

Eski kalaycı Hüseyin Özen atölyesini Kurban Bayramı öncesi köylüleri için açıyor

Antalya haber... Akseki ilçesi Taşlıca Mahallesi'nde yaşayan eski kalaycı ve bıçak ustası 70 yaşındaki Hüseyin Özen, mesleği bırakmasına rağmen her Kurban Bayramı öncesi köyündeki vatandaşların bıçaklarını ve satırlarını ücretsiz olarak bileyliyor.

Antalya haber… Eski kalaycı ve bıçakçı ustalarından 70 yaşındaki Hüseyin Özen, evinin önünde bulunan 20 metre karelik atölyesini her bayram öncesi eşi, dostu ve köylüleri için açıyor. Özen, kendi köyünün dışında yakın mahallelerdeki vatandaşların da bıçak ve satırlarını keskinleştirip karşılığında hiçbir ücret almıyor.

Yıllarca yaptığı kalaycılık ve bıçak ustalığını anlatan Özen, “Eskiden Akseki’de onlarca meslek dalları ve yüzlerce ustalar vardı. Zaman içerisinde zanaatlar yok oldu gitti. Ben de yıllarca zanaat ölmesin diye mücadele ettim. Yanıma çırak bile bulamadım. Yaş da kemale ermeye başlayınca bıraktım ama Kurban Bayramı öncesinde eş dost bıçaklarını bana getirerek bileylememi istiyorlar. Bunları yapmayız etmeyiz gibi bir şey olmaz. Bunları hatır için yapıyoruz. Zaten yaşlanıyoruz. Bu iş ile de artık uğraşmıyorum. Allah rızası için yapıyorum. Kimseden herhangi bir ücret talep etmiyorum” diye konuştu.

Haberlerimizi Instagram, Facebook, Twitter, Telegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kemer’de 2’nci Yaz Sanat Kampı ve Kültür Sanat Çalıştayı başlıyor

HIZLI YORUM YAP

r